Medikal Oksijen Nedir?


Vücudumuz için en gerekli gazlardan olan oksijen tıbbi alanda kullanılan bir gaz olmaktadır. Tıbbi alanda kullanılan oksijen de tüp içerisine sıkıştırılarak hastanelere sunulmaktadır. Hastanelerde kullanılan medikal oksijen solunum sorunu yaşan hastalarda kullanılan bir tıbbi malzemedir. Sıkıştırılmış bir şekilde bir tüp içerisinde saklanan oksijen, yüksek oranda sıkıştırıldığından kaynaklı, açık halde olduğunda sürekli olarak oksijen çıkışı sağlamaktadır. Çıkan gaz büyük ölçekte basınçlı alandan çıkış sağladığından bir manometre kullanılması gerekmektedir.


Oksijen tüpünün içinde oksijen molekülü bulunmaktadır ve oda sıcaklığında gaz halde bulunmaktadır. Yakıcı bir madde olduğu için, vücuttaki besinlerin yakılmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Kan yoluyla vücudun her tarafına taşınan oksijen, insan hayatını için hayati önem taşımaktadır. Özellikle solunum konusunda sorun yaşayan hastalar sadece hastanelerde değil, ev ortamında dahi kullanılmaktadır. 

Medikal Oksijen Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Medikal oksijenin kullanım yeri, isminden de anlaşılacağı gibi tıbbı alanlar kullanılması sık görülmektedir. Doktor gözetiminde kullanıldığı gibi, doğrudan doktorun yazdığı reçeteyle de verilmektedir. Vücuda giren oksijen miktarı belli dozdan sonrası zararlı olmaktadır. Bu yüzden oksijen tüpünün başlığında olan manometre ile verilen gazın miktarı ayarlanması gerekmektedir

Sağlık alanında kullanıldığı yerler; Hipoksi tedavisi, akut ve kronik akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, anestezide ve benzer tedavi yöntemleri için kullanılmaktadır. Diğer kullanıldığı alanlar ise; Yüksek irtifa uçuşlarında, uçuklarda bulunmaktadır. Ayrıca dalışlar ve tırmanma sporlarında kullanılmaktadır. 

Medikal Oksijenin Özellikleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Oksijenin kaynama noktası -183 santigrat derecedir. Erime noktası ise -218,8 santigrat derece olmaktadır. Tüp içerisinde yer alan medikal oksijen sıkıştırılarak yerleştirildiği için basınçlı gaz halde bulunmaktadır. Tüp içerisinde bulunan oksijenin açığa çıktığında gözetim halinde kullanılmamasının zararları bulunmaktadır. Ayrıca metal ile birlikte kullanıldığında, oksitleyici etkisi bulunmaktadır. 

Oksijen tüpü içerisine sıkıştırılmış medikal oksijenin kullanımı doktor gözetiminde ve bilgisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Oksitleyici ve yakıcı etkisi bulunmaktadır. Fazla kullanıldığında, mide bulantısı, baş dönmesi, solunum zorluğu ve kalp çarpıntısına sebep olabilir. 

Medikal Oksijen Nasıl Üretilir?

Özellikle tıbbi alanda olmak üzere birçok sektörde de kullanılan medikal oksijenin üretimi laboratuvar ortamında sağlanmaktadır. Uygun oranda saflaştırılması ve o şekilde tüp içerisine basınçla sıkıştırılması gerekmektedir. Oksijenin tüp içerisinde ki yoğunluğu ve saflığı doğru oranda olmazsa sağlık açısından tehdit oluşturabilir. Bu durumdan kaynaklı sağlık açısında verilen oranlara uygun uzman firmalar aracılığıyla satın alınması gerekmektedir. 

Akbaşoğlu Kardeşler 80 yılı aşkın gaz konusunda ki tecrübesiyle saflık, tutarlılık ve uygunluk seviyesi en uygun medikal oksijenin üretimini ve sunumunu yapmaktadır.

Share: