Özel Gazlar :

Özel Gazlar sektörün gereksinimi olan kaliteli ve güvenlikli gaz ürünlerimizdendir. Özel Gazlar haricinde Sanayi Gazları, Gıda Gazları, Balon Gazı, Medikal Gazlar, Kuru Buz ve Yüksek Saflıkta Gazlar da üretimini yapmış olduğumuz gazlardır. Bu ürünler Otomotiv, Kimya, İlaç ve Gıda Endüstrisi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılır. Endüstriyel ısıtmadan gıda maddelerinin korunmasına kadar birçok alanda Özel Gazlardan faydalanılır.

Özel Gazlar ve Özellikleri Nelerdir?

Üretimini yapmış olduğumuz gazların her birinin bileşenleri ve kullanım alanları birbirinden farklıdır. Rengi, kokusu ve ağırlığı gibi özellikleriyle birbirinden ayrılan bu gazlar sektörün ihtiyacı olan önemli ürünlerdir.

  • >Kök Gazı (Azot + Hidrojen): İçeriğinde %95 azot, %5 hidrojen bulunur.
  • >ArgoHid Gazı: İçeriğinde %2 - %15 oranında hidrojen gazı, %85 - %98 arasında da argon gazı bulunur. Zehirsiz, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Yüksek basınç altında çelik tüpler içerisine sıkıştırılmış gazlardır.
  • >Lazer Gazı: Yüksek saflıkta helyum (He), azot (N₂) ve karbondioksit (CO₂) gazları kullanılarak oluşturulur. Kullanılan bu gazların yüksek saflıkta olması lazer gücü ve lazer ışının kararlılığı için çok önemlidir.
  • >Etilen (C₂H₄): Hem bitkilerin dokularından hem de sentetik malzemelerin yanmasından ortaya çıkar. Doğal bir büyüme hormonu olan etilen gazının kaynama noktası 105 (C⁰) derecedir. Renksiz, suda az çözünen bir gazdır.
  • >Kükürt dioksit (SO₂): Bir kükürt iki oksijenden oluşan kükürt dioksit keskin kokulu reaktif bir gazdır. Fuel-oil ve kömür gibi kükürt içeren yakıtların yanması sonucunda oluşur.
  • >Kükürt Hekzaflorür (SF6): Zehirsiz, kokusuz ve renksiz bir gazdır. Havadan 5 kat daha ağır olan kükürt hekzaflorür yanıcı ve reaktif olmayan inorganik bir gazdır.
  • >Karbonmonoksit (CO): Bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşur. Yayılma özelliğine sahip olan karbonmonoksit gazı havadan daha hafif olması sebebiyle havanın üzerine yükselir. Tavana yakın yerlerde biriktiği için karbonmonoksit sensörü kullanırken tavana en fazla 10 cm uzaklıkta takılmasını öneririz.

Özel Gazların Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Özel gazların en geniş kullanım alanlarının başında kimya endüstrisi gelir. Birçok sentez için başlangıç maddesi olan etilen gazı plastik üretiminde ve özellikle kimya endüstrisinde sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra karbonmonoksit asitler, alkoller gibi bazı kimyasalların üretiminde kullanılır. Özel gazların kullanım alanlarından bir diğeri de gıda endüstrisidir. Meyve ve sebzelerin kurutulması işleminde açığa çıkan reaksiyonları kontrol etmek, raf ömrünü uzatmak, mikroorganizmaların artışını önlemek gibi nedenlerle gıda maddelerinde koruyucu olarak kükürtdioksitten faydalanılır. Ayrıca şarapların renk yoğunluğunun sağlanması ve tadının korunması için de bahsi geçen gaz kullanılır. Gıda endüstrisinde faydalanılan bir diğer özel gaz etilen gazıdır. Etilen gazı gıda endüstrisinde meyvelerin olgunlaşmasını engellemek ve tarım alanlarında ekinlerin büyümesini sağlamak için kullanılır. Metal üretiminde de faydalanılan özel gazlardan biri olan karbonmonoksit endüstriyel ısıtma ve ev ısıtmasında, etilen ise metal kesme ve kaynak alanlarında kullanılan özel gazlardandır.

Akbaşoğlu Sanayi olarak 1937 yılından günümüze getirdiğimiz tecrübe, kalite ve güven ile sektörün ihtiyacı olan kaliteli ve güvenlikli gaz üretimini sağlamaktayız. Likit ürün transferi ile yüksek tüketimi olan ve kullanımı tüplü tüketime imkân vermeyen müşterilerimize azot, oksijen, karbondioksit ve argon gazları tedarik etmekteyiz. Her gaz için özel olarak üretilmiş tankerlerle müşterilerimize ulaştırarak stok aktarımı yapmaktayız. Ayrıca işletmenizde kullanacağınız gaz tesisatının proje, imalat ve montaj aşamaları alanında uzman ekibimiz tarafından büyük bir özenle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra mevcut tesisatın bakım ve onarım işleri için de ekibimiz ile her türlü desteği sağlamaktayız. 80 yılı aşkın tecrübemiz ile ve endüstriyel gaz alanında sektör oluşmasına vesile olmanın verdiği özgüven ile gaz üretimi, dağıtımı ve diğer birçok hizmetimizden faydalanmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla