Sanayi Gazları Nelerdir?

Fabrika ve üretim tesisleri başta olmak üzere sanayi sektöründe sıkça kullanılan, endüstriyel imalatın temel ham maddesini oluşturan gazlara sanayi gazları ya da endüstriyel gazlar adı verilir. Sanayi gazları, gaz hâlinde bulunan maddelerin çeşitli yöntem ve teknikler kullanılarak soğutulup sıvı faza dönüştürülmesi sonucunda elde edilir.

Oksijen, azot, propan, argon, karbondioksit ve asetilen gazı endüstri sektöründe her daim ihtiyaç duyulan başlıca gazlar arasında yer alır. Bu gazlara ek olarak karışım gazları da tıpkı diğer gazlar gibi gereksinimin fazla olduğu gaz çeşitlerindendir. Akbaşoğlu firması olarak tesisiniz için gerekli olan endüstri gazlarını özenle üretiyor ve üst düzey güvenlik önlemleri eşliğinde sizlere ulaştırıyoruz.

Sanayi Gazlarının Kullanım Alanları ve Özellikleri :

Sanayi sektörünün hızla büyümesi sonucunda endüstriyel gazlara yönelik talep düzeyi her geçen gün hızla artmaktadır. Talep miktarında meydana gelen artışa bağlı olarak sanayi gazlarının üretim süreçlerinin daha verimli hâle dönüştürülmesine yönelik çalışmalar ivmeli olarak devam etmektedir. Gaz imalatının iyileştirilmesi ve teknolojinin gelişmesi sonucunda ise endüstriyel gazlar günümüzde farklı alanlarda kullanılmaya elverişli bir yapıda bulunmaktadır.

Fabrikasyon üretimin vazgeçilmez unsurları arasında bulunan endüstriyel gazlar, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Çok sayıda gaz çeşidini bünyesinde barındıran sanayi gazlarının başlıca kullanım alanları şunlardır:

  • Oksijen Gazı: Solunum yolu rahatsızlıkları, anestezi, metallerin işlenmesi, kağıt üretimi ve su arıtımı gibi çeşitli alanlarda kullanılan oksijen gazı yakıcı özelliğiyle ön plana çıkar.
  • Azot Gazı: Gıdaların muhafaza edilmesi, kimyasal maddelerin güvenli şekilde saklanması, metal imalatı, amonyak sentezi, meşrubat ve meyve sularını paketleme işlemlerinde kullanılır. Atmosferde bulunan toplam gaz kütlesinin yaklaşık %78’ini oluşturur.
  • Propan Gazı: Parlayıcı özelliğe sahip olan propan gazı ısıl işlemler, alevle kesim yöntemleri ve termostat dolumu gibi alanlarda kullanılır.
  • Argon Gazı: Kaynak işlemleri, reaktif metallerin üretimi, ampul ve elektronik tüplerin doldurulmasında kullanılır. Dünya üzerinde en fazla miktarda bulunan asal gaz olma özelliğiyle öne çıkar.
  • Karbondioksit Gazı: Yangın söndürücülerin üretimi, sera yetiştiriciliği, kaynak işlemleri, su arıtımı, gazlı içecek üretimi ve deodorant imalatında kullanılır. Suda çözünebilme özelliğine sahip olan karbondioksit gazı, asidik özellik gösterir.
  • Asetilen Gazı: Yanıcı bir gaz olan asetilen gazı, kalsiyum karbür ve suyun kimyasal tepkimeye girmesi sonucunda oluşur. Cam üretimi, atomik absorpsiyon spektrometresi ve kimya sanayiinde kullanılır. Yüksek alev sıcaklığına gereksinim duyulan endüstriyel işlemlerde sıkça tercih edilir.
  • Karışım Gazları: Yüksek basınç uygulanarak çelik tüpler içerisine sıkıştırılmış şekilde bulunan karışım gazları, sanayi sektöründe genellikle koruyucu gaz olarak kullanılır.

Sanayi Gazları Firmaları :

Akbaşoğlu firması olarak özenle ürettiğimiz kaliteli endüstriyel gazları sizlerle buluşturuyoruz. Fabrika ve imalat tesisleri gibi sanayi sektöründe yer alan sayısız işletmeye hizmet veriyoruz. Kullanıcıların talepleri, memnuniyet düzeyleri ve geri bildirimlerini titiz bir biçimde değerlendirerek ilerlemeye devam ediyoruz.

Ürünlerimizin imalat sürecinde hassas davranmakla birlikte sizlere ulaştırılma aşamalarını da yakından takip ediyor ve tehlikeli durumların meydana gelme olasılığını en aza indiriyoruz. Sanayi gazlarını satın aldıktan sonraki süreçte de ürünlerin kullanımına ilişkin sorunlar yaşamanız durumunda sizlere destek sağlıyoruz. Alanında uzman teknik ekibimiz sayesinde endüstriyel gazları güvenle kullanmanıza yardımcı oluyoruz.

Firmamız ve sunduğumuz hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızda yer alan telefon numarası üzerinden çağrı merkezimize ulaşabilir, yazılı iletişim kurmak istediğiniz takdirde ise e-posta adresimize mail gönderebilirsiniz. Ayrıca sayfamızın alt kısmında bulunan formu doldurarak da bizimle irtibat sağlayabilirsiniz. Yüz yüze görüşmek istediğiniz takdirde ise mesai saatleri içerisinde ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla