Helyum Gazı Özellikleri ve Kullanım Alanları

Soygazlar grubunda bulunan genelde gaz halinde bulunan helyum gazı hafif bir elementtir. Çekirdeği 2 proton ve 2 nötron içermektedir. Hidrojenden sonra en hafif gaz olan helyumu oldukça hidrojeni saymaz isek en hafif element olmaktadır. Sağlığa her hangi bir zararı olmayan gaz insanda ses değiştirme etkisi olduğu için eğlence amacıyla kullanılmaktadır.

Helyum gazının her hangi bir rengi, tadı ve kokusu bulunmamaktadır. Bu kullanışlılık açısında önemli bir özellik olmaktadır. Ayrıca hafif bir gaz olduğu için uçan balonlar genellikle helyum gazı ile doldurulmaktadır. Ayrıca son dönemde kuantum fiziğinin gelişmesi ile sıvı halde kuantum fiziğinde de kullanılmaktadır.

Helyum Gazının Özellikleri Nelerdir?

Atom numarası 2 olmakta ve soygazlar arasında yer almaktadır. Renksiz ve kokusuz olmaktadır. Kaynama ve erime dereceleri oldukça soğuk ortamda dönüştürüldüğünden kaynaklı, doğada gaz hali dışında rastlamak çok zordur. O yüzden helyum gazı laboratuvar ortamında katı veya sıvı hale çevrildiğinde görülebilir. Sıvı haldeyken kaynama noktası -269 santigrat ve katı haldeyken erime sıcaklığı -272,2 santigrat derece olmaktadır.

Doğada genel olarak gaz halinde bulunması birçok mineralin elde edilmesinde yardımcı olmaktadır. Sadece minerallerin elde edilmesinde değil birçok alanda kullanılmaktadır. Gaz sektöründe birçok alanda hizmet vermekle beraber Akbaşlar Kardeşler olarak, helyum gazının işlenmiş haliyle bir çok özelliğinden yararlanılmasını sağlamaktadır.

Helyum Gazının Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Hafif bir gaz olmasından kaynaklı oldukça kullanışlı bir element olmaktadır. Sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. İkinci Dünya savaşında kullanılan Zeplin taşıtında uçurmak üzere kullanılmıştır. Günümüzde ise uçan balonlarda ve balon hava taşıtlarında kullanılmaktadır. Roket yakıtlarının rokete zarar vermemesi için, yakıtların sıkıştırılması için de kullanılmaktadır. Yine deniz altına yapılacak derin dalışlarda da helyum gazı tüplerin içerisinde kullanılmaktadır.

Astrolojide yıldızların yaşını tespit etmek için içerisinde bulunan helyum oranı hesaplanmaktadır. Çünkü bir yıldız yaşlandıkça helyum gazı açığa çıkmaktadır. Sanayi ortamında da helyum gazının kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Bunlardan biri kaynak yapımında kullanılan bir gaz olmaktadır. Demirde ya da hafif metal kaynağında da helyum gazının kullanıldığı görülmektedir. Bu kapsam helyum gazı fiyatı kullanıldığı alana göre değişmektedir.

Helyum Gazı Fiyatları Ne Kadardır?

Sanayide ve kullanıldığı alanlara göre helyum gazı fiyatı değişim göstermektedir. Kullanılacak alanda helyum'un basıncı miktarı ve işlenmiş hali fiyatını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kaliteli ve kullanışlı helyum gazının üretiminde Akbaşlar Kardeşler, ihtiyaç duyulan her alanda üretim yapmaktadır. Özellikleri itibariyle sıvı hale getirildiği durumlar olan helyum'un sıvı hale getirildiğinde aşırı iletken halinden yararlanılmaktadır.

Helyum gazının özelliklerinden kullanılacağı alana göre kullanılmaktadır. Kullanılacak her türlü sanayi veya eğlence alanında gerekli hali ve miktarı en ekonomik olarak sunulmaktadır. İhtiyaç duyulan alana göre kullanışlı ve ekonomik olmasının sebebi Akbaşlar Kardeşlerin gaz alanında geniş hizmet yelpazesi olmasından kaynaklanmaktadır.İletişim Formu

Tüm merak ettikleriniz için yazabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
Size uygun herhangi bir şekilde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki hızlı iletişim formunu kullanabilir veya şahsen ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
Sorularınız veya sorunlarınız için bilgilerinizle bize e-posta gönderebilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.
  • Adres: Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi, 9 Sokak, No: 4, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Kemalpaşa / İZMİR
  • Telefon: +90 232 435 55 43
  • Faks:: +90 232 435 23 19
  • E-Posta: info@akbasoglu.com.tr