Etilen (C2H4)


Gaz Özelilkleri

Kaynama noktası 105 °C olan, renksiz tatlımsı ve suda çok az çözünen bir gazdır. Turunçgilleri sarartır. Parlak bir alevle yanar. Bu da karbon miktarının doymuş hidrokarbonlara oranla daha fazla olduğunu gösterir. Bitki hormonudur. Fazla koklanırsa bayıltır. Belirli sıcaklık ve basınçta Ziegler katalizörü etkisiyle polimerizasyona uğrar ve polietileni oluşturur.

Etilen gazı meyvelerin olgunlaşmasında etkilidir. Havagazında %5 oranında bulunur. Petrolün kraking (cracking) ürünleri arasındadır. Bayıltıcı özelliği nedeniyle ameliyatlarda narkozitan olarak kullanılır. En önemli özelliği; birçok organik maddenin hazırlanmasında önemli bir çıkış bileşiği olmasıdır.

Etilen gazı, bitkilerin dokularından ve sentetik malzemelerin yanmasından ortaya çıkan doğal bir büyüme hormonudur. Sınıfının tek üyesidir ve bütün bitki büyüme hormonları arasında en basit yapıya sahip olanıdır. Fakat hasat sonrası ürün üzerindeki etkisi son derece yüksektir. Etilen bitkinin tohumundan ölümüne kadar her aşamada rol oynar. Birçok büyüme hormonunun aksine etilen gaz halindedir. Ortamda biraz fazla bile bulunsa kokusunu alamayız. Bu nedenle mekanik cihazlarla saptamak mümkün değildir. Etilen insanlar için zararlı değildir. Ancak yüksek konsantrasyonlarda yanıcı hale gelebilir.

Etilen, öncelikle taze çiçeklerin yapraklarının dökülmesine her türlü bitkinin yaşlanmasına meyve sebzelerin hızlı olgunlaşmasına neden olur.Kullanım Alanları

  •  Kimyasal: Etilen, pek çok sentez için başlangıç maddesidir. Kimya endüstrisinde ve plastik üretiminde orta madde olarak görülebilir.

  •  Gıda ve Meşrubat: Silindirde satılan etilen / azot karışımı, başta muz olmak üzere meyvelerin olgunlaşmasını engellemek için kullanılır. Depo havasına birkaç ppm yoğunlukta karıştırılarak kullanılır. Ekinlerin büyümesini sağlamak için tarım alanında da kullanılır. Gaz, doğrudan toprağa enjekte edilir. 

  •  Cam: Etilen, Otomotiv endüstrisinde özel camlar üretmek için kullanılır (araba camları). 

  •  Sağlık: Etilen, bir anestetik olarak kullanılır. 

  •  Metal Üretimi: Etilen, bir yakıt-oksijen karışımı halinde, metal kesme, kaynak ve Yüksek Hızlı Isıl Sprey alanlarında kullanılır.
    ​​​​​​​
  •  Dondurucu: Etilen, özellikle LNG sıvılaştırma tesislerinde soğutucu olarak kullanılır.

  •  Lastik ve Plastik: Etilen, lastik özütlemesinde kullanılır. 
 

Teklif Al
GAZLARA DÖN