Karbon monoksit (CO)


Gaz Özellikleri

Karbon monoksit; renksiz, tatsız, kokusuz, parlayıcı, toksik bir gazdır. Çok yüksek yayılma yeteneğine sahiptir (tavanlara ve duvarlara nüfuz eder). Karbonmonoksit havadan ağır mı sorusuna istinaden, karbon monoksit havadan daha hafiftir, bu nedenle havanın üzerine yükselir ve odanın içinde ise tavana en yakın kısımda birikir. Eğer karbonmonoksit sensörü kullanacaksanız, tavana en fazla 10 santimetre uzaklıkta takmanız gerekir.

Tıpkı karbondioksit gibi karbonmonoksit de, karbon ve oksijenden oluşur, ancak bileşimdeki bu iki elementin oranları karbondioksittekinden daha değişiktir. Karbon monoksit, iyi çekmeyen bazı sobalardan, fabrika bacalarından, otomobil motorlarından yayılan son derece zehirli bir gazdır. Sigara dumanında % 3 oranında bulunur. Kokusuz oluşu bu gazı daha da tehlikeli yapar. Belli bir miktarı aştığı zaman kanın alyuvarlarındaki hemoglobini yok ederek ölüme yol açar. 

Kullanım Alanları

  • Metal Üretimi: Hidrojen ve diğer gazlarla beraber yakacak gaz karışımlarında endüstriyel ve ev ısıtmasında kullanılır.

  •  Kimyasal: Asitler, esterler ve alkoller gibi kimyasalların üretiminde kullanılır. Karbonmonoksit, nikel karbonil gibi katalistlerin de üretimini ve rejenerasyonunu sağlar.

  •  Gıda ve Meşrubat: Modifiye atmosfer paketleme (MAP) gibi gıda saklama teknolojilerinde kullanılır.

  •  Madencilik ve Metalurji: Cevherlerin saflaştırılması ve metal karbonil üretiminde kullanılır.​​​​​​

  •  İlaç sektörü: İlaç Üretimi 
 

Teklif Al
GAZLARA DÖN