Kuru Buz


Kuru buz, katı karbondioksittir. Karbondioksit, basınç ve sıcaklığa bağlı olarak, gaz, sıvı ve katı olarak üç halde var olabilir.

Kuru buz, karbondioksit gazının 15 Bar basınç altında -79°C‘ de sıkıştırılarak preslenmesi sonucunda elde edilen bir kuru gaz kütlesidir.

Kuru Buz Genel Özellikleri

 • Renksiz, kokusuz ve içinde nem (su) ihtiva etmez.
 • Likit CO2 gazının 15 Bar basınç ve -79°C'de preslenmesi sonucunda ortaya çıkar.
 • Orijinal Üretim ebadı 25 cm x 25 cm ebadında Küp şeklindedir. İsteğe bağlı olarak, 1 kg ila 2,5 kg'lık kalıplar halinde üretilebilir.
 • Özel Krom buz kesme makinaları ile istenen ebatta şekillendirilir.
 • Kuru buz konteyner veya strafor içerisinde taşınır ve saklanır.
 • Oda sıcaklığında buharlaşmadan iki gün, Özel Kuru buz Konteyner'ı veya Kuru buz straforu içerisinde üç gün durabilir.
 • Boğucu özelliğinden dolayı bulunduğu ortamdaki bakteri böcek ve haşereleri yok eder.
 • Hijyenik bir ortam sağlar. Havadan 1,50 kat ağır olduğu için kapalı yerlerde fazlaca teneffüs edilmesi sakıncalıdır.
 • Kesinlikle eldiven veya özel taşıma kelepçesi ile taşınmalıdır.
 • Cilde, göze teması veya yutulması kesinlikle insan sağlığına zararlıdır.

     

Kuru Buz Çeşitleri

Kuru buz çeşitleri standart olarak dört çeşit olarak üretilir. Bunlar;

 • Kuru Buz Blokları: Endüstriyel kullanım, nakliye ve özel duman makineleri için kullanılır. En çok kullanılan kuru buz çeşididir.
 • Kuru Buz Dilimleri: Havayolu ve ilaç endüstrisi için özel olarak üretilir.
 • Gıda Sınıfı Peletler: İçecek ve gıda endüstrisinde kullanılmak üzere üretilen bu tür kuru buzlar, doğrudan gıda maddelerinin işlenmesinde kullanılabilir.
 • Kuru Buz Püskürtme: Kuru buz püskürtme makineleri yardımı ile endüstriyel makinelerin ve hatların temizlenme işleminde kullanılır.

Kuru Buz Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru buz yalıtımlı bir kapta muhafaza edilmelidir, yalıtım ne kadar iyi olursa, CO₂ gazının süblimleşme işlemi daha yavaş gerçekleşecektir. Bunun için en uygun kap, polistiren ambalajlardır (strafor). Kuru buzun hava geçirmez veya cam bir kapta saklanması tehlikelidir. Çünkü kuru buzun CO₂ gazına dönüşmesi sırasında, ortamda gaz açığı çıkacak ve bu durum hava geçirmez kabın genleşlemesine veya patlamasına neden olacaktır.

Kuru Buz Kullanım Alanları ve Tüketim Yerleri

Meşrubat ve içecek sektörü: Bakterilerin gelişiminin durdurulmasını ve içeceklerin tatlarını uzun süre korumalarını sağlar ve raf ömürlerini uzatır.

Gıda sektörü: Saklanmış yiyecek sektöründe (pizza, tavuk, dondurulmuş gıda ürünleri, her türlü sebze ve meyvenin uzun süre özelliğini yitirmeden saklanması için kullanılmaktadır.)

Seracılık ortamında: Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli madde CO2 gazı olduğu için Kurubuz seracılıkta hem katı hem de gaz halinde kullanılmaktadır.

Ecza Sanayide: Birçok ilaçta Kuru buz, gaz halinde kullanılmaktadır.Özellikle en çok kullandığımız ilaçlardan olan Aspirin, Sodyum Karbonat, Potasyum Karbonat ve metanol gibi birçok ilacın içinde bulunmaktadır.

Soğutma ve dondurma alanları: 1975 yılından beri tüm Havayolları, deniz ve demir yollarında yiyeceklerin ve içeceklerin servis anına kadar bozulmadan saklanması Kuru buz sayesindedir. Dondurulmuş gıdaların uzak noktalara sevkıyatında veya ihracatında bozulmadan sevk olmasını sağlar. Sanayide kuru buz, gaz halinde her türlü metal kaynaklarında kullanılır. Katı halinde ise günümüzde modası geçen ve çevreye verdiği atıktan dolayı kullanışsız olan kumlama metodunun yerini almıştır. Basınç ile birlikte granül halde püskürtülen Kuru buz tanecikleri her satıhta ve ortamda sıfır zarar ile kullanılmaktadır.

Balıkçılık Sektöründe: Özellikle yaz aylarında taze balığın korunması ve sevk edilmesi oldukça güçtür. Bu konuda Kurubuz, en etkili ve en hijyen çözümü sağlar. Hem balığı dondurur; hem de bakteri üremesini gideceği yere kadar engeller.Ayrıca dalgıçların tüplerinde kullandıkları başlıca gazlardan biridir.

Dondurmacılık Sektöründe: Hem dondurmayı erimekten hem de içinde bakteri üremesini engellemesinden dolayı günümüzde tüm dondurma firmalarının dondurmalarını sevk ederken veya bozulmasını engellerken kullandığı metotlardan birisi de ve belki de en önemlisi Kurubuzdur.

Kuru Buz Yararları

Boğucu özelliğinden dolayı bulunduğu ortamda haşere veya zararlı barındırmaz. Bitkinin ihtiyacı olan CO2 gazını kolayca elde etmesini sağlamasından dolayı bitkinin verimi 3 kat artmaktadır.

Dünyada organik tarımın en can alıcı maddesidir. Çünkü zararlıları ilaç yerine tamamen doğal yöntemle uzaklaştırması ve aynı zamanda gübre yerine geçmesi en can alıcı noktasıdır. Böylece hem çiftçiye hem ekonomimize katkı sağlamakta, aynı zamanda verimi üç kat arttırmaktadır. Açık tarım arazi uygulamalarında Kendisi de doğal bir ilaç olan CO2 gazının püskürtülecek olan ilaç ile birlikte hava yerine kullanılması halinde ilaçlama verimi 2 kat artmaktadır.

Kuru Buz Tehlikeli midir?

Kuru buzun kullanımı ve depolanması ile ilgili gerekli güvenlik tedbirlerini sağladığımız sürece bu tehlikelerden korunabiliriz. Kuru buza elimizde ısı yalıtımlı özel eldivenler olmadan temas etmememiz gerekir. Temas edilmesi halinde, kuru buz çok soğuk (-79 oC) bir madde olduğu için dokunulan yerde bulunan duyu hücrelerinin ölmesine ve soğuk yanıklarına sebep olur. Kuru buz süblimleşme özelliği sebebi ile solunması tehlikeli bir maddedir, bulunduğu alanın çok iyi havalandırılması gerekir.Kuru Buz Sık Sorulan Sorular


Aşağıda kuru buz hakkında merak edilenleri ve müşterilerimizden bize yöneltilen soruları yanıtlarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Kuru Buz Nedir?

Kuru buz, karbondioksit gazının 15 Bar basınç altında -79°C‘ de sıkıştırılarak preslenerek elde edilen bir kuru gaz kütlesidir.

Kuru Buz Dayanma Süresi Ne Kadardır?

Kuru buz miktarın bağlı olarak 1 hafta ile 10 gün arasında soğuk hava deposunda veya derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Bulunduğu ortam koşullarına bağlı olarak günlük ile %25 oranında kayıp yaşanabilir.

Kuru Buz Hangi Alanlarda Kullanılır?

Geniş bir kullanım alanı vardır. Meşrubat ve içecek, gıda, sera, eczacılık, soğutma ve dondurma, balıkçılık ve dondurmacılık gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kuru Buz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kuru buz fiyatları vereceğiniz siparişin hacmine ve kilogramına göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

Teklif Al
GAZLARA DÖN